LICITA s.r.o.

Zdraží nový zákon služby realitních kanceláří?

V souvislosti s připravovaným zákonem o realitním zprostředkování se objevují spekulace o možném zdražení služeb realitních kanceláří. Chystaný zákon totiž nově ukládá realitním zprostředkovatelům povinné pojištění pro případ, že by klientovi způsobily škodu. A právě náklady na pojištění se podle některých názorů mohou promítnout do výše provizí, které si realitní kanceláře účtují za zprostředkování prodeje nemovitostí.

Ve skutečnosti lze očekávat zdražení služeb jen u drobných realitních makléřů, kteří pracují na živnostenský list. Typicky půjde o realitní makléře velkých realitní sítí. Většina zavedených realitních kanceláří, jako naše RK LICITA, byly a jsou profesně pojištěny po celou dobu své činnosti a pro ně se tedy s novým zákonem v tomto ohledu v podstatě nic nemění.

Alespoň za RK LICITA mohu potvrdit, že s novým zákonem provize za realizovaný prodej nezvýšíme a i nadále se budou pohybovat v rozmezí od 2,5% do 5% z dosažené kupní ceny. Profesní pojištění bereme jako samozřejmost. Krom povinného pojištění na činnost dražebníka jsme pojištěni i pro běžnou realitní činnost, byť nám zákon dosud takovou povinnost neukládal.

Povinné pojištění je určitým krokem kupředu směrem k ochraně spotřebitele. Celkově však neočekáváme, že by měl nový realitní zákon na regulaci podnikání v realitní činnosti zásadní pozitivní dopad.

Copyright © 2020 LICITA s.r.o. Všechna práva vyhrazena.